باور ها و عادت ها

باور ها و عادت ها | اثر باور در ایجاد و حذف عادت‌ها

باور ها و عادت ها دو کلمه غیر قابل جدایی از هم هستند. اگر توانستیم باور هایمان را مدیریت کنیم، به راحتی می توانیم عادت هایمان را کنترل کنیم.

ما باورهایمان را زندگی میکنیم!

در یکی از جلسات مشاوره، آقایی جلویم نشسته بود که دو باور داشت که برای داشتن یک زندگی عاطفی بسیار خطرناک بود! این فرد با وجود این که ۲۷ سال بیشتر نداشت، اما تا بحال ۳ ازدواج ناموفق داشت! ازدواج اولش بخاطر یک باور اشتباهش به جدایی رسیده بود.

اولین باور خطرناک این بود که اگر اسم یک آقا در گوشی همسرش ببیند، به این معناست که با اون آقا رابطه فرازناشویی برقرار کرده! و این آقا در گوشی همسرش، اسم استاد راهنمای دانشگاه ذخیره شده بود!

همین اتفاق باعث شده بود که آقا به خانم تهمت خیانت زد و با پرداخت مهریه از این خانم جدا شده بود.

باور خطرناک دوم این بود که اگر کسی طلاق بگیرد، دیگر ازدواج هایش نیز به جدایی ختم می شود.

ببینید حرف من این نیست که بانوان را تشویق کنم که شماره مرد در گوشی تلفنشان ذخیره کنند. و اصلا در این حیطه قصد صحبت کردن ندارم. حرفم این است که اگر شماره فردی در گوشی دیگری بود، هزار احتمال دیگر غیر از خیانت وجود دارد! اما این فرد بخاطر باورش، همسرش را طلاق داده بود.

و در مورد باور دوم: این همه انسان شاد و خوشبخت وجود دارند که ازدواج اولشان موفقیت آمیز نبوده ولی زندگی مشترک دومشان بسیار موفقیت آمیز بوده!

 

هدفم از این مثال نشان دادن قدرت باور بود. این جمله را خیلی دوست دارم:

ما انسان ها، باورهایمان را زندگی میکنیم و چیزی جز باور هایمان را نمیبینیم!

در بحث عادت ها (مانند تمام حیطه های زندگی) قدرتمند ترین چیز، باور های ما است. اگر باور داریم که نمیتوانیم فلان کار اشتباه یا فلان گناه را ترک کنیم، قطعا این طور خواهد بود. و اگر باور داشته باشیم که به راحتی میتوانیم عادتی که برای دیگران سخت است را در خود تشکیل دهیم، قطعا این طور خواهد بود.

این نوشته رو از دست ندید!  صفحه اختصاصی کتابچه الکترونیکی "غلط مشهور"

هنری فورد یک جمله بسیار جالبی دارد:

چه فکر کنی میتوانی، چه فکر کنی نمیتوانی، در هر صورت حق با توست!

آیا نمیدانیم سیگار یا نوشابه ضرر دارد؟

باور ها و عادت ها

از بین افراد سیگاری، شما کسی را سراغ دارید که نداند سیگار بد است؟ نداند سیگار مضر است و سلامتی انسان را به خطر می اندازد؟ نداند سیگار کشیدن سفیدی دندان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

یا بین افرادی که نوشابه می‌خورند، کسی هست که نداند نوشابه برای معده ضرر دارد؟ کسی هست که نداند نوشابه پوکی استخوان می‌آورد؟

ببینید افرادی که سیگار می‌کشند، یا نوشابه می‌خورند یا عادت های بد مرسوم دیگر (بخوایم چند قدم برویم جلوتر عادت به اهمال کاری ، عصبانیت، ولخرجی و یا عادت به گناهان اعتیادی مانند حسد، غیبت، چشم چرانی و بعضی از گناهان جنسی) دارند، شاید دقیقا ندانند که چه ضرر هایی دارد، اما به خوبی می‌دانند که این کار خوبی انجام نمی‌دهند.

سوال اصلی این جاست! چرا این کار ها را انجام می‌دهند؟

اگر بگوییم نمی‌دانند، چرا خوب می‌دانند! اگر بگوییم بلد نیستند، آموزش های بسیاری در فضای وب وجود دارد که بصورت رایگان یاد می‌دهد که چگونه یک عادت بد یا گناه را ترک کنیم.

چرا با علم به این که این عادتی که ملزم به آن است ضرر دارد، چرا آن را ترک نمی‌کند؟

پاسخ این جاست که میدانند! اما باور ندارند ( قدرت باور ها و عادت ها ی ما را نمیدانند)!!!

شخص سیگاری اگر با اولین پُکی که به سیگارش می‌زد، تمام دندان‌هایش زرد و سیاه می‌شد یا نفس تنگی می‌گرفت و ریه‌اش از کار می‌افتاد، قطعا سراغ پُک دوم نمی‌رفت! اگر فردی که عادت به نوشیدن نوشابه دارد با اولین جرعه نوشابه، خونریزی معده پیدا می‌کرد و استخوان پایش بخاطر پوکی استخوان می‌شکست، ادامه نوشابه را دور می‌ریخت! یا فردی که به دروغ گفتن عادت دارد، اگر اولین دروغی که امروز فرصت گفتنش مهیا می شد را می‌گفت، بلافاصله متوجه از هم پاشیدن بنیان خانواده ای یا بهم خوردن رابطه ای که با دوستش دارد را با چشمانش می‌دید، دیگر اقدام به گفتن دروغ نمی‌کرد.

این نوشته رو از دست ندید!  متقاعد سازی و مهمترین اصل | توجه به نگاه مخاطب و نیاز های او، آجر اول متقاعد سازی است.

پس پاسخ واضح شد! فردی که به دام عادت بد یا گناهی افتاده است، می‌داند کارش بد است اما باور ندارد که این کار بد است باید باور ها و عادت ها ی مناسبی داشته باشیم.!!!

 

باور ها و عادت ها

یکی از مهمترین کار ها برای تبدیل شدن دانایی به باور این است که با چشمانمان ببنیم این عادت بدی که گرفتارش هستیم چه رنج‌هایی دارد و ترکش برای ما چه منفعت هایی ایجاد می‌کند.

اگر خودمان را در مسیر اتفاقات مربوط قرار دهیم که بسیار عالی و مطلوب است! مثلا سری بزنیم به بیماران ریوی و ببینیم چند درصد آن ها سیگاری بوده اند. یا سر بزنیم به بیمارانی که پوکی استخوان دارند و ببنیم چند درصد از آن ها نوشابه نمی‌نوشند. و یک سر به انسان های موفق در حیطه ای که هستیم بزنیم و ببینیم چند درصد از آن ها اهل عادت های بدی که ما داریم را در لیست کارهایشان دارند.

این حالت مطلوب است.

اما می‌دانم این کار سخت است و هر کسی حاضر به این نیست که تحقیق میدانی کند و به بیمارستان ها و قبرستان ها سر بزند. به همین خاطر راه حلی که آنتونی رابینز (گرانترین سخنران جهان) پیشنهاد می کند را برای شما آورده ام.

جدول رنج و لذت!

یک کاغذ برداریم و یک بعلاوه (+) رسم کنیم و خط پایینش را تا انتهای صفحه بکشیم. چیزی می شود شبیه به صلیب. یا تی (T) انگلیسی!

حالا بالا، سمت راست آن بنویسیم رنج تَرک نکردن و بالا سمت چپ آن بنویسیم لذت تَرک کردن .

حالا بیایم و پایین این ها را پـُر کنیم.

می بینیم که باور ها و عادت ها میتوانند با این جدول تغییر کنند.

در جدول پایین یک نمونه از زبان فردی که سیگاری است را می‌بینیم:

 

رنج و لذت سیگار کشیدن

حالا این جدول را کشیدیم. چیکارش کنیم؟؟

برای اثر گذاری این جدول، چند تا کار باید انجام دهیم:

 1. باید با خودتان برنامه بذارید تا میتوانید پر کنید و گزینه اضافه کنید
 2. باید تمام نکاتی که مینویسید برای خودتان منطقی باشد! رنج ها برای شما ترسناک باشد و لذت ها دهانتان را آب بیاندازد. امکان دارد یک رنج بنویسید که برای شخص دیگر خنده دار باشد! شخص دیگر مهم نیست! مهم این است که برای شما قابل لمس باشد.
 3. یک روز در میان باید مرور کنید مثلا اگر از شنبه این هفته شروع می‌کنید روزهای زوج این هفته را بگذارید برای مرور مطالبی که در این کاغذ نوشته اید. هر دفعه ۵ دقیقه کافیه.
 4. یک روز در میان باید اصلاحش کنید به این جدول گزینه هایی را اضافه کنید، گزینه هایی کم کنید، طرحش را عوض کنید! این کار را هم میتوانید به مدت ۵ دقیقه ادامه کارهای گزینه ۳ انجام دهید.
 5. زمان مرور باید با صدای بلند بخوانید.
این نوشته رو از دست ندید!  خودشناسی | تا چه اندازه به شناخت خود نیاز داریم؟

در یکی از آموزش هایی که از دکتر حورایی شنیدم (از اساتید خوب کشور هستند) به نکته جالبی برای تبدیل دانسته‌ها به باور اشاره کردند. ایشون گفتند:

ما دانسته ها را در مغزمان جای می‌دهیم و باور ها را در قلبمان و فاصله مغز و قلب ما، دهان ماست! اگر میخواهیم یک دانسته ای را باور کنیم، باید با زبانمان با توجه کامل آن دانسته ها را مرور کنیم.

 

ببنید کل این کار نوشتنش نیم ساعت طول می‌کشد و یک روز در میان ۱۰ دقیقه زمان می‌خواهد. یعنی هفته ای ۳۰ دقیقه! ولی قدرت بسیاری در انتقال دانسته ها به باور دارد.

از تکنیک جدول رنج و لذت می‌توانید در حذف یک باور و یا ایجاد یک باور استفاده کنید.

سخن پایانی

نمی شود دو کلمه باور ها و عادت ها را از هم جدا دانست . این باور ها و عادت ها هستند که زندگی ما را رقم می زنند و باور ها و عادت ها ی ما می‌توانند ما را خوشبخت کنند یا این که ما را بد بخت کنند.

 

 

پیشنهاد من برای شما:

4 thoughts on “باور ها و عادت ها | اثر باور در ایجاد و حذف عادت‌ها

 1. بیتستان says:

  از وقتی عادتهای اشتباهمو ترک کردم. تونستم یه وبسایت برای خودم راه اندازی کنم که اسمش بیتستان هستش و خیلی ازش راضیم.

 2. ارشیا says:

  مچکرم ازشما خیلی مطالب جالب واینک شما خیلی ساده و قشنگ توضیح میدید مچکرم دوست عزیز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *