نحوه ی استفاده ی پیامبر خدا از ادراک دیگران در هدایت (متقاعد کردن) آن ها

بسم الله الرحمن الرحیمیک نمونه از استفاده ی رسول خدا از ادراک مشرکان و کافران برای هدایت (متقاعد کردن) آن ها

امیر مؤمنان علیه السلام:

با مردم به اندازه ی عقل ایشان سخن بگویید.

اگر با عینک متقاعد سازی به تاریخ صدر اسلام را نگاه کنیم؛ به صفحاتی میرسیم که پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله برای هدایت مشرکان و کافران به متقاعد کردن آنها می پرداخت که این متقاعد کردن با صحبت و آیه و برهان آوردن بود و یا نشان دادن معجزه.در این نوشته ی کوتاه به یک قضیه ی کوتاه میپردازیم  و استفاده ی رسول خدا از ادراک بقیه برای دعوتشان به اسلام را تحلیل میکنیم.بسم الله الرحمن الرحیم{ و انذار ده فامیل نردیکت را.. }بعد از نازل شدن آیه ی فوق پیامبر اکرم تصمیم گرفتند که اطرافیان و فامیل نزدیک خود را به بهانه ی یک مهمانی مفصل و رسمی در منزل خود جمع کنند و طبق فرمایش خداوند آن ها را به اسلام دعوت کند.همه ی اقوام و بزرگان قریش را به منزل خویش دعوت کردندو به آنها در وعده ی غذایی آبگوشت (که بهترین غذای اون دوران حساب می شد) دادند.در انتهای محفل خطاب به مهمانان فرمودند:

 • شما من را به چه می شناسید؟
 • محمد امین!
 • آیا از من دروغ شنیده اید؟
 • نه یابن عبدالله !
 • پس بدانید من فرستاده ی خدا به سوی شما هستم…

هرکس در این مجلس اسلام خود را اعلام کند، بعد از من وصی من خواهد بود……خب اگر بخواهیم طی چند سطر نکات این داستان را متذکر شویم بهتر است این گونه بنویسیم:

 1. با توجه به اهمیت مجلس و این مطلب که باید این مجلس در نگاه افراد دعوت شده یک مجلس رسمی باشد، پیامبر هم از بزرگان قریش در این مجلس دعوت به عمل آورد.
 2. غذایی که پیامبر در نظر گرفت یک غذای عالی و کاملا مناسب برای القای رسمیت این مراسم بود.
 3. پیامبر اکرم با جمله ی ( آیا از من دروغ شنیده اید؟) یا (شما مرا به چه میشناسید؟) راستگویی خود را به افراد مجلس یادآور شد و فیلتر های ذهنی افراد را تا حدی تحت تاثیر قرار داد.
 4. و در آخر با بیان (هرکس در این مجلس اسلام خود را اعلام کند، بعد از من وصی من خواهد بود…) دنیای مطلوب آنها را هدف گرفت و ذهن آن ها را برای بالا بردن سطح ادراک و پذیرفتن دین و آیینی خلاف دین و آیین پدران خود، آماده کرد.

تاریخ ۱۴۰۰ ساله ی اسلام و تشیع هزاران مثال مانند این مثال در خود جای داده است. لیکن در این مقاله ی کوتاه به گفتن یک قطره از اقیانوس بسنده کردیم… 

One thought on “نحوه ی استفاده ی پیامبر خدا از ادراک دیگران در هدایت (متقاعد کردن) آن ها

 1. z میگوید:

  سلام علیکم.

  بسیار زیبا بود

  وحق باشما ست .

  بامطالعه سیره ورفتار اهل بیت علیهم السلام امثال این قضیه بسیار زیاد است اما خواننده ودرس گیرنده بسیار کم. . .
  ای کاش بقیه روحانیون هم مثل شما به این نکات توجه میکردند .

  موفق وموید زیر سایه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *