عادت چیست و چگونه تشکیل می شود؟

با توجه به تحقیقات روانشناسی، ۹۵ درصد از شادی، ناراحتی و تمام نتایج و احساسات ما به عادت هایمان بستگی دارد.

عادت به چه معناست؟

یکی از کلماتی که در اصطلاح به کار برده می شود و به راحتی نمیتوان آن را تعریف کرد، کلمه عادت است.

می شود تعریف کرد اما هر کس تعریفش نسبت به  تعریف دیگری تفاوت هایی دارد.

تعریف من در این کتاب از عادت، همان چیز است که در ذهن های شما می آید!

عادت به رفتاری گفته می شود که در زمان یا مکان مشخص با حداقل توجه و انرژی اتفاق می‌افتد.

کتاب های مختلف آکادمیک وجود دارند که به تعریف عادت پرداخته و معانی مختلف دیگر را نقد یا تحلیل کرده اند.

اما بحث ما در این کتاب، تعریف و چیستی و چرایی و فلسفه چیزی نیست! این کتاب کاربردی است و خیلی کم در تعاریف زمان شما را مصرف میکند. بیشتر تمرکز ما بر چگونگی است و نیاز به تمرین و عملکرد شما دارد.

عادت در مسیر موفقیت چه جایگاهی دارد؟

نقش عادت در موفقیت

خدای متعال قوانینی بر جهان وضع کرده که با استفاده از آن‌ها می‌توان تا نامحدود‌ها ارتقا پیدا کرد یا تا نامحدودها سقوط کرد!

در قرآن کریم به هر دو مدل اشاره شده است! آیه دوم سوره نجم، میزان ارتقای انسان را تا نزدیکی بسیار زیاد به مقام خدای متعال معرفی کرده است. رسول خدا در معراج به این درجه از کمال دست پیدا کرد.

در جای دیگر از قرآن، نقطه مقابل معرفی شده است. آیه ۱۷۹ سوره اعراف می‌گوید عده‌ای هستند که از چهارپایان هم پست تر هستند.

چه می‌شود که انسان می‌تواند به بالاترین درجه ها صعود یا به پایین ترین درجه سقوط کند؟

پاسخ ساده است! عادت های سالم و خوب، انسان را به بالاترین درجات انسانیت هدایت می‌کند. عادت های بد نیز انسان را به پایین ترین نقاط می‌رساند

در مغز ما چه اتفاقی می‌افتد که عادت می کنیم؟

بالاتر اشاره کردیم که بر این جهان قوانین بسیار دقیقی حاکم است. مغز ما هم بعنوان پیچیده ترین سازه در جهان، مکانیزم های بسیار دقیقی دارد. از جمله این مکانیزم ها، مکانیزم عادت سازی است! این مکانیزم وظیفه دارد کارهای تکراری را تحلیل و بعد به یک عادت تبدیل کند.

این نوشته رو از دست ندید!  چرخه عادت‌ها

مغز تحلیل می‌کند که پشت این کار تکراری چه الگوی ثابتی وجود دارد؟ این الگو را پیدا می کند و زمانی که انسان دوباره در این الگو قرار می‌گیرد، همان رفتار را بدون نیاز به توجه و تمرکز تکرار می‌کند.

به طور میانگین، مغز هر فردی، ۲ درصد از وزن بدن آن فرد را تشکیل می‌دهد ولی ۲۰ درصد انرژی بدن را صرف می‌کند. به همین خاطر است که تمام تلاش مغز این است که:

  1. کارهای جدیدی انجام ندهیم.
  2. کارهایی که زیاد انجام می‌دهیم را به عادت تبدیل کند تا انرژی کم تری از ما بگیرد.

حالا متوجه شدید وقتی که در نظر دارید کار جدیدی انجام دهید، بهانه هایی بسیار خلاقانه به ذهنتان می‌آید! این بهانه ها تمام به این مکانیزم مغز بر می‌گردد. چرا که نمی‌خواهد انرژی بیشتری مصرف کند. تمام تلاشش را انجام می‌دهد که کمترین انرژی را مصرف کند.

عادت‌های کوچک، نتایج بزرگ!

عادت های کوچک ، نتیجه های بزرگ
عادت های کوچک ، نتیجه های بزرگ

اگر در طول یک ماه تمام رفتارهای ریز و درشت خود را مکتوب کنید، خواهید دید نتایجی که در زندگی ما رخ می‌دهد بخاطر عادت های کوچک و کوچک ماست.

طبق تحقیقات انجام شده، ۹۵ درصد از نتایج، داشته ها و دست‌آورد‌های ما حاصل عادت های ماست. تنها ۵ درصد از زندگی را آگاهانه ثبت می‌کنیم که آمار عجیبی به نظر می‌آید.

دارن هاردی نویسنده اثر مرکب در این کتاب مثال جالبی می‌زند. آیا شنیده اید فیل فردی را گاز گرفته باشد؟ پشه چطور؟ تا الآن کدامیک از این دو حیوان انسان را بیشتر آزار داده اند؟ فیل عظیم الجسه یا پشه ای که وزنش به ۱ گرم هم نمی‌رسد؟

پشه هایی وجود دارند که با جسه کوچکشان، قدرت این را دارند که یک بیماری خطرناک و مرگ آفرین منتقل کنند.

خیلی کم پیش می‌آید که ما از رفتارهای بزرگ و کلی ضربه بخوریم، اما چیزی که سرنوشت ما را می‌سازد، رفتار های کوچک و کوچک ماست که بصورت عادت در زندگی ما روان هستند.

این نوشته رو از دست ندید!  درخواست شما جواب مثبت می گیرد یا جواب منفی؟

 

عادت‌ها از کجا تشکیل می‌شوند؟

 

عادت ها (همان طور که در تعریف عادت اشاره کردم) تشکیل شده از رفتار هایی که انجام دادیم و انجام دادیم و انجام دادیم و انجام دادیم. یعنی یک رفتار تبدیل شده است به عادت!

پس:

باید ببنیم رفتار هایی که انجام میدهیم از کجا تشکیل شده است.

یک دختر کوچولو از مادرش پرسید:

« مامان چرا سر و ته سوسیس رو با چاقو جدا می‌کنی و بعد سوسیس‌ها رو سرخ می‌کنی؟»

مادر جواب داد: «مادر بزرگت این کار را انجام می‌داد و من دلیل اصلی‌ش رو نمی‌دونم.»

دختر بچه رفت پیش مادر بزرگش و این سوالش را تکرار کرد. مادر بزرگ لبخندی زد و برای دختر کوچولو توضیح داد:

«من همیشه می‌دیدم مادرم سر و ته سوسیس ها رو می‌بُره! گفتم شاید این کار حکمتی داره و من هم بعد از ازدواج این کار را انجام می‌دادم. اواخر عمر مادرم، یک شب شام مهمان ما بود. من میخواستم سوسیس سرخ کنم و داشتم سر و ته سوسیس رو قطع می‌کردم که مادرم پرسید: “چرا این کار رو می‌کنی؟ ”

من پاسخ دادم: “چون شما همیشه این کار رو میکردی!”

مادرم خندید و گفت: “من این کار رو میکردم چون تاوه ای که داشتم کوچک بود و نمی‌شد سوسیس رو کامل در آن سرخ کرد!” »

حقیقتا بسیاری از رفتارهای ما در زندگی دقیقا تقلید از چیزهایی است که دیده ایم و برایشان دلیلی نداریم.

تحقیقات بسیاری در این باره بر روی حیوانات مختلف و تشکیل شده است. تحقیق ۵ میمون یکی از معروف ترین تحقیقات در این زمینه است.

تحقیق رفتار 5 میمون
تحقیق رفتار ۵ میمون

۵ میمون را در قفسی که یک نردبان وسط آن قرار داشت، گذاشتند. چند عدد دوش آب نیز بالای قفس تعبیه کرده بودند که اگر میمونی به بالای نردبان رسید، آب سرد روی میمون آن بریزد. محقق ها چند عدد موز روی این نردبان گذاشتند. یکی از میمون ها که از بقیه زرنگتر بود، رفت بالای نردبان و موز را از روی نردبان برداشت. دوش آب سرد فعال شد و از آن جایی که میمون ها از آب سرد تنفر دارند، حس بدی به آن ها دست داد! اما نمی‌دانستند دلیل این آب سرد چیست؟

این نوشته رو از دست ندید!  نامه ای به خودم...

این روند ۳ بار دیگه انجام شد. موز بالای نردبان قرار گرفت، میمونی موز را برداشت و دوش آب سرد فعال شد. دفعه چهارم محققان دیدند که میمونی که موز را بر می‌دارد توسط میمون های دیگر مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.

میمون ها دلیل بارش را فهمیده بودند و دیگر میمونی سمت نردبان نمی‌رفت تا موز را بردارد.

محققان یکی از میمون های قفس را برداشت، و میمون جدیدی در قفس گذاشت. میمون جدید رفت بالا نردبان و موز را برداشت! آب سرد جاری شد و محققان دیدند که ۴ میمون قدیمی در حال ضرب و شتم این میمون از همه جا بی خبر هستند.

بار دیگر موز قرار گرفت با این تفاوت که بارش آب سردی وجود نداشت! میمون جدید رفت بالا و موز رو برداشت ولی آب سردی نبارید! میمون ها شروع کردند به ضرب و شتم میمون جدید.

یک میمون دیگر جایگزین یکی دیگر  از میمون های قدیمی کردند. دیگر بارشی در کار نبود. میمون جدید می رفت موز را بر میداشت و توسط مابقی میمون ها مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند.

نوبت به نوبت تمام میمون های قدیمی عوض شدند و میمون های جدید جایگزین شدند. نکته جالب این جا بود که میمون دیگری به جمع این میمون های جایگزین شده اضافه شد. موز بالای نردبان قرار گرفت و این میمون بیچاره توسط میمون هایی که دلیل کارشان را نمیدانستند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند!

این اتفاق برمیگردد به سلول های آیینه ای مغز ما که وظیفه آموزش دیدن را دارند. می‌بینند که دیگران چه کارهایی را انجام می‌دهند و این کارها را در زندگی خودمان منتقل می‌کنند.

یک روایت از حضرت امیر با این مضمون وجود دارد:

« مراقب افکارت باش که گفتارت را تشکیل می‌دهد. مراقب گفتارت باش که رفتارت را تشکیل می‌دهد. مراقب رفتارت باش که عادت هایت را تشکیل می‌دهد و مراقب عادت هایت باش که سرنوشت تو را تعیین میکند.»

 

پیشنهاد من برای شما:

 

1 دیدگاه برای “عادت چیست و چگونه تشکیل می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *