نگاه

متقاعد سازی و مهمترین اصل | توجه به نگاه مخاطب و نیاز های او، آجر اول متقاعد سازی است.

اگر نگاهی نزدیک به نگاه مخاطب نداشته باشیم، متقاعد کننده موفقی نخواهیم شد!شناخت ادراک مخاطب، ریشه ای ترین بحث در متقاعد سازی است.ما در سایت چندین مقاله با برچسب نکات متقاعد سازی قرار داده ایم،اما فکر میکنم انجام تمام نکات بدون در نظر گرفتن اصلی که امروز گفته می شود، نتیجه ای نمیدهد.از طرفی نیز رعایت نکات این مقاله به تنهایی می تواند مسیر متقاعد سازی ما را هموار کند! 

منفعت من مهمتر است! زاویه نگاه متقاعد کننده برتر

آقای احمدی در اداره ای کار می کند که ریاست آن دست آقای اصلانی است. آقای احمدی در پستی کار می کند که از آن جایگاه راضی نیست.او فکر می کند اگر مدیر فروش بود، هم درآمد بهتری داشت،هم بیشتر توسط بقیه کارمندان به او توجه می شد و قابل احترام قرار می گرفت!حال آقای احمدی قصد دارد این موضوع را با آقای مدیر در میان بگذارد:

  • سلام جناب اصلانی، صبحتون بخیر! عرضی داشتم.
  • سلام آقای احمدی! احوال شما؟ بفرمایید در خدمتم..
  • راسیتش فکر می کنم که جایگاهی که در شرکت هستم در خور من نیست و حق من بیشتر است از این جایگاه است. هم حقوق کمتری می گیرم و هم کسی حرف مرا گوش نمی دهد!مدی تمرکز دارد بر منافع خود ! منافعی که برای مدیر اصلا مهم نیست! برای مدیر این مهم است که کار اداره روند خودش را ادامه دهد و تا جایی که امکان دارد کارمندان تغییر مکانی نداشته باشند!

صد البته اگر مدیر تشخیص دهد ارتقای شغلی آقای احمدی به نفع اداره است، این کار را می کند! اما با این طرز بیان آقای احمدی، مدیر به هیچ وجه این کار را نمی کند!

برای این که یک متقاعد کننده خوبی باشیم:

باید بتوانیم از نگاه مخاطب نگاه کنیم! باید ببنیم چه چیزی به درد او میخورد و او را به حرکت در می آورد!

باغی رؤیایی

دکتر ویلیام گلاسر در کتاب تئوری انتخاب، واژه ای استخدام می کند به نام دنیای مطلوب!ویلیام گلاسر در مورد دنیای مطلوب می گوید:

“از همان ابتدای زندگی به چیز هایی که نسبت به آنها احساس خوبی داریم، علاقه مند می شویم. این علاقه باعث می شود جایگاه ویژه ای را در حافظه ی خود برای آنها ایجاد کنیم. من این جایگاه را دنیای مطلوب می نامم.

به قول خودمانی دنیای مطلوب یک باغیست که هر کس به میزان نیاز هایش، اشیاء و افراد را وارد باغ خود میکند. این باغ را برای خود به بهترین شکل می آراید و هر چه را که خود دوست نداشته باشد، از آن دور می نماید.هر چیزی که در دنیای واقعی از آن خوشش بیاید، یک نسخه از آن را در دنیای مطلوب کپی میکند. این چیز مطلوب میتواند یک فرد باشد، میتواند یک مکان باشد، میتواند یک موقعیت مانند مسافرت باشد.لازمه این که بجای مخاطب نگاه کنیم، و ببینیم چه چیزی از نگاه او دلپذیر و چه چیزی از نگاه او دلپذیر نیست، این است که اول از همه بتوانیم دنیای مطلوب او را پیدا کنیم! کار مهم و اساسی همین است! پیدا کردن دنیای مطلوب!

چرا باید دنیای مطوب مخاطب را کشف کنیم؟

اهمیت این مطلب یعنی دنیای مطلوب را میتوان از دو نگاه بررسی کرد!

۱٫ نفوذ در دنیای مطلوب و به راحتی متقاعد کردن مخاطب: اگر من بعنوان متقاعد کننده، بتوانم خود را در باغ رؤیایی مخاطب جای بدهم، مخاطب به راحتی از من تاثیر پذیر خواهد شد! اگر ما بتوانیم دنیای مطلوب مخاطب را پیدا کنیم،با احترام به آن چیزهایی که در دنیای مطلوب آن وجود دارد، کم کم خود میتوانیم در این دنیا وارد شویم و بر مخاطب اثر بگذاریم!۲٫ آگاهی و رعایت خطوط قرمز مخاطب:  فکر کنید یک شخص وارد می شود، به راحتی شروع میکند به انتقاد بر خواسته های شما! دنیای مطلوب شما را تخریب کند و شما را بخاطر آن ها تمسخر کند! شما چه حسی پیدا میکنید؟برای این که مخاطب شما این حس بد را پیدا نکند، باید دنیای مطلوب او را بدانید که روی آن ها پای نگذارید!

پیدا کردن دنیای مطلوب کار ساده ای نیست! به همان اندازه که این کار مهم است، به همان اندازه نیز با چالش همراه است!

پیدا کردن دنیای مطلوب‌

روش های مختلفی وجود دارد برای پیدا کردن دنیای مطلوب دیگران مهمترین روشی که آن را پیشنهاد میکنم، پرسیدن سوال است!سوال هایی که جواب آن ها، نشان گر دنیای مطلوب مخاطب است!برای مثال من این سوال ها را از زبان یک پدر بیان میکنم که مخاطبش فرزندش است:

  1. من چطور میتوانم پدر خوبی باشم؟
  2. به نظرت این هفته چه کار کنیم که بهمون بیشتر خوش بگذره؟
  3. اگر چوب جادویی داشتی و میخواستی من رو یه بابای بهتر کنی، چه تغییری در من ایجاد میکردی؟
  4. اگر یه عالمه پول داشتی چه چیزایی میخریدی؟
  5. بهترین خاطره زندگیت چیه؟
  6. دوست داری بزرگ شدی چه کاره بشی؟

این قبیل سوالات که جواب آن ها خواسته ها و دنیای مطلوب مخاطبمان را نشان میدهد، بهترین و راحت ترین راه حل برای پیدا کردن دنیای مطلوب مخاطبان است!خوب است اهمیت این مطلب را یک بار دیگر به بیانی دیگر خدمتتان عرض کنم.ما در تمام حیطه های زندگی خود به تکنیک های متقاعد سازی نیازمندیم.البته مهم تر از تکنیک ها، تسلط بر طرز فکر یک متقاعد کننده خوب است که پیشنهاد میکنم با مطالعه مقاله کاربرد متقاعد سازی در زندگی، بیشتر به آن پی ببرید. 

One thought on “متقاعد سازی و مهمترین اصل | توجه به نگاه مخاطب و نیاز های او، آجر اول متقاعد سازی است.

  1. اشتراک ها: کاربرد متقاعد سازی در زندگی ما - مهدی منازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *