کنترل عصبانیت

کنترل عصبانیت چگونه ممکن است؟ | ناگفته‌هایی در این موضوع

احساس خشم، ممکن است به یک تجربه دلپذیر منجر نشود اما واقعیت این است که ابراز عصبانیت، یک شکل مهم از بیان خود است ، جایی که شما احساسات خود را بیرون می دهید.بنابراین ، اشکالی ندارد که عصبانی شوید و احساس خود را بیان کنید.از طرف دیگر، خشم بیش از حد یا مزمن بر سلامتی شما تأثیر می گذارد ، جایی که تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی را تحت تأثیر ضربان قلب، فشار خون ، سطح اضطراب و غیره ایجاد می کند. کنترل عصبانیت راهکارهایی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.چگونه می توان خشم را مهار کرد ؟به گفته متخصصان انجمن روانشناسی آمریکا ، سه روش اصلی برای کنترل عصبانیت وجود دارد که آنها بیان ، سرکوب و آرامش هستند. “ابراز احساسات خشمگینانه خود به صورت قاطعانه – نه پرخاشگرانه – سالم ترین راه برای ابراز خشم است. برای انجام این کار ، شما باید بیاموزید که چگونه نیازهای خود را روشن کنید و چگونه آنها را برطرف کنید ، بدون اینکه به دیگران آسیب برساند. “خشم را می توان سرکوب کرد ، و سپس تبدیل به رفتار سازنده تری کرد. این اتفاق وقتی می افتد که عصبانیت خود را کنترل کنید ، دیگر به آن فکر نکنید و روی چیز مثبتی تمرکز کنید. ” اما بیان احساس شما مهم است زیرا خشم بیان نشده می تواند مشکلات روانی دیگری ایجاد کند. و در آخر ، آرامش بخشیدن. اگر اخیرا با خشم دست و پنجه نرم کرده اید ، در اینجا چند نکته آورده شده است که می تواند به شما در کنترل عصبانیت و کنترل خشم و کنترل عصبانیت همسر کمک کند. 

ورزش کنید.

فعالیت های بدنی یکی از بهترین راه های خروج ذهن از افکار منفی و کنترل خشم است. هنگامی که ذهن شما گرفته است ، حتی برخی از تمرینات پایه ای مانند کشش نیز می تواند به شما کمک کند تا احساس سبکی داشته باشید. این کمک می کند تا تنش آزاد شده و ذهن شما را آزاد کند. اگر به سالن بدنسازی دسترسی دارید ، سعی کنید کالری اضافی را بسوزانید بدون اینکه خود را بیش از حد خسته کنید ، یا فقط برای آهسته دویدن بیرون بروید.

خشم خود را ابراز کنید تا کنترل عصبانیت موثرتری داشته باشید

“سرکوب عصبانیت یا نگه داشتن آن ناسالم است. بنابراین ، ما نباید در صحبت در مورد آن دریغ کنیم. در حقیقت ، بیان احساسی می تواند به صورت هنر ، رقص ، حرکت ، بیان نوشتاری یا هر شکل دیگر از بیان خلاق باشد. خشم ، اگر به صورت مولد بیان شود ، می تواند منجر به عملکرد مثبت شود. به یاد داشته باشید ، عصبانی شدن امری طبیعی است ، اما ما باید بتوانیم آن را در جهت صحیح به جای سرکوب آن هدایت کنیم. اکثر متخصصان همچنین پیشنهاد می کنند مسئله و احساس خود را با استفاده از “من” بیان کنید. مثال: من عصبانی هستم زیرا چنین و چنان و به این دلایل احساساتم جریحه دار شد. این کار باعث می شود دیگران را سرزنش یا انتقاد نکنید. و در کنترل عصبانیت و کنترل خشم خود موفق تر باشید. 

اثر تنفس صحیح در کنترل عصبانیت

تمرکز بر تنفس به ما کمک می کند تا انرژی موجود در خود را هدایت کنیم ، بنابراین تغییر ایجاد می کند. حرکت ساواسانا در یوگا که به ژست جسد نیز معروف است ، یکی از موثرترین ابزارها برای کنترل عصبانیت به حساب می آید. در این حرکت ، شما باید روی زمین دراز بکشید ، در حالی که دست ها و پاها را شل کرده اید. کف دست ها باید به سمت بالا و پاها باز باشند. سپس فقط چشمان خود را ببندید و بر تنفس خود تمرکز کنیدسرعت تنفس در این حرکت تثبیت می شود و باعث می شود احساس آرامش کنید. حتی چند دقیقه مراقبه در کنترل عصبانیت می تواند معجزه کند.

تا ۱۰ بشمارید تا در کنترل عصبانیت موفقتر باشید.

اکثر متخصصان معمولاً قبل از ابراز خشم ، پیشنهاد می کنند تا ۱۰ بشمارید. رونالد تی پوتر افرون ، یکی از نویسندگان کتاب Letting Go of Anger ، می گوید: “واکنش عصبی کمتر از دو ثانیه طول می کشد.” بنابراین ، این بازه زمانی کم برای سرکوب خشم فرد کافی است ، به او کمک می کند قبل از واکنش لحظه ای فکر کند. 

نوشیدن یک جرعه آب

خشم مانند آب روان است. تا وقتی اجازه دهید جریان پیدا کند مشکلی ندارد.نفرت مانند آب راکد است که برای عملکرد مناسب شما باید از بدن شما خارج شود.چه راهی بهتر از استفاده از جلوه های آرامبخش آب برای آرام شدن و کنترل عصبانیت . هیچ چیز مانند شنا در استخر آب نیست تا آن همه تنش را در ذهن شما آزاد کند.علاوه بر از دست دادن برخی کالری ها ، این یک روش عالی برای جوان سازی است.حتی گوش دادن به صدای ریزش آب یا امواج دریا می تواند آرامش درونی را برای شما به ارمغان بیاورد. یا فقط یک دوش طولانی خوب بگیرید تا افکار منفی ذهن شما را از بین ببرد و از آن خارج شود.۴امکان دارد در این حالات نباشید و نتوانید امواج دریا را بشنوید یا در استخر شیرجه بزنید، کافیه فقط یک لیوان آب بنوشید.اون موقع است که میبینید که یک جرعه آب هم میتونه شما رو در کنترل عصبانیت کمک کنه!

برای کنترل عصبانیت بهتر، استراحت کنید

خود را از شرایط پر تنش دور کنید. در مواقع بحران ، یا در لحظه بحث و گفتگوی داغ یا عصبانیت و خشم ، بهتر است وقت بگذارید و به طور موقت از شرایط دور شوید.

دکتر روشنی سوندی می گوید: این به فرد زمان می دهد تا آرام شود.

همچنین یک استراحت به شما کمک می کند اوضاع را مجدد تفسیر کنید ، فرصتی که ممکن است اشتباهات خود را تشخیص داده و با شرایط بهتر کنار بیایید.

مخالف عمل کنید.

“یکی از سریع­ترین راه­ها برای تغییر احساس خشم و کنترل عصبانیت عمل برعکس آن احساس است.

  • به جای اخم لبخند بزن.
  • بجای صدای بلند، آرام صحبت کنید
  • به جای منقبض شدن، آرام باشید
  • بجای قضاوت، همدردی کنید
  • از خنده به عنوان وسیله ای برای بیرون کشیدن احساس خشم خود استفاده کنید.

 لبخند بزن و …امیرالمؤمنین علیه السلام میفرماید:

أتزعمُ أنَّکَ جرمٌ صغیر | و فیکَ انطوی عالمُ الأکبر

آیا گمان می کنی جسم کوچکی هستی در حالی که جهان بزرگ در تو به هم پیچیده شده.

اگر نگاهی به این گیتی بزرگ بیاندازید، متوجه بزرگی خلق میشوید و جا دارد که جایگاهتان را در این گیتی تصور کنید.با وجود این که ذره ای نامعلوم در این جهان گسترده هستیم، امیرالمومنین علیه السلام در توصیف انسان میفرماید بزرگترین دنیا در تو نهادینه شده است.کسی که قدر خود را بداند متوجه میشود که مشکلات سطحی به مقداری که بهشان بها میدهیم، بزرگ نیستند و جایی برای ناراحتی ندارند.

پس وقت آن است. خشم خود را کنار بگذارید 🙂 

 

دورۀ آموزشی کنترل خشم پیشنهادی عالی برای شما

در این دورۀ جامع اطلاعاتی کسب میکنید که به شما کمک میکند به راحتی خشمتان را کنترل و بهترین بازخورد رو نسبت به خشم داشته باشید.

روی تصویر کلیک کنید:

دوره جامع کنترل خشم  

One thought on “کنترل عصبانیت چگونه ممکن است؟ | ناگفته‌هایی در این موضوع

  1. اشتراک ها: کنترل خشم صفر تا صد ! از واقعیت ها تا خرافات | همراه با فیلم | مهدی منازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *