گفتگوهای عاطفی

۵ ویروس در گفتگوهای عاطفی

شاکله اصلی رابطه عاطفی، گفتگو بین طرفین رابطه است.ابراز محبت بین طرفین از طریق گفتگو صورت می گیرد. از طریق گفتگو معیار ها و خطوط قرمز رابطه و تمام باید ها و نباید ها به اشتراک گذاشته می شود.در کل ستون فقرات روابط، ارتباط موثر است!در این مقاله قصد داریم در مورد ۵ عامل مخرب در گفتگوهای عاطفی بیان کنیم.

۵ راه برای مسدود کردن گفتگوهای عاطفی

مهارت گفتگو  (و شروع گفتگو ) یکی از مهارت های پایه ای در زندگی ما است که می بایست در مدارس این مهارت را بصورت درست می آموختیم، که این اتفاق نیافتاد. به همین خاطر، هر کس به شیوه مورد علاقه خودش این کار را انجام میدهد که ۹۰ درصد این شیوه ها به خودی خود مساله آفرین هستند.در فضای خانواده، عدم وجود مهارت گفتگو خیلی واضح و مشخص است. لذا هر کدام از ما، همان رفتارهایی که در کودکی دیده ایم و آموخته ایم را در فضای عاطفی و روابط عاطفی استفاده میکنیم.خطاهایی در گفتگوهای عاطفی داریم که وجودشان باعث از بین رفتن صفای خانواده و لذت با هم بودن و رابطه عاطفی ما می شود.از آن جا که صرفا آگاهی می تواند زندگی ما رو تحت تاثیر قرار دهد، در این نوشته ۵ مورد از خطاها و مسدود کنندگان گفتگوهای عاطفی را بیان کرده ایم.

۱٫ حدس زدن

اغلب افراد تصورشان این است که از گفته طرف مقابل اطلاع کافی دارند و همین موضوع باعث می شود که صحبت های همسر یا شریک عاطفی خودشون رو نشنوند.به عبارتی دیگر، حدس می زنند طرف مقابل در مورد چه موضوعی صحبت می کند.همین مساله باعث می شود به جای این که از همسرتان بپرسید که دقیقا منظورش چیست، حدس می زنید و تصور میکنید که آخر صحبت وی چیست و چه احساسی دارد.لذا هیچ نیازی نمیبینید که صحبت های وی ادامه پیدا کند و ادامه مکالمه را بیهوده تصور میکنید. 

۲٫ مقایسه

شاید شما هم بسیار این بحث را تجربه کرده اید.همسر شما نسبت به عملکردتان انتقاد میکند و شما به جای اصلاح وضع، یا توضیح در مورد موضوع، خودتان را با همسرتان مقایسه می کنید.این فیلم را ببینید:

میبنید، در این فیلم خواهر و مادر هم دیگه رو با هم مقایسه میکنند و در انتها، بحث ختم می شود به تعارض و دعوا!
برای حل این مساله، باید باور داشته باشید که هیچکس غیر خودتون، تحت کنترل شما نیست.
زمانی که این نکته در شما درونی شود، هیچگاه خودتون را با شخص دیگری مقایسه نخواهید کرد.

۳٫ توقع خواندن ذهن

این مورد شبیه به مورد اول یعنی حدس زدن منظور مخاطب است. با این تفاوت که در این جا توقع داریم فرد دیگه منظور ما رو بفهمه!شاید خیلی اوقات درست بیان نمیکنید، چرا که تصور دارید طرف مقابل خودش میداند که منظور من چیه!خیلی اوقات هم میدانید که طرف نمیدونه و مستقیم هم بیان نمیکنید! میپرسم چرا واضح خواسته تون رو نمیگید؟

ضرب المثل معروف رو در پاسخ میشنویم:

به در میگیم که دیوار بشنوه!

دوست عزیز! طرف مقابل شما در گفتگوهای عاطفی ، یک انسانه! ایشون نه در تشریف داره نه دیوار!!!همین که توقع  داریم دیگری ذهنمون رو بخونه، باعث میشه که گفتگو مسیر اصلی خودش رو دنبال نکنه و یک گفتگوی ساده بخاطر توقع غلط به دعوا تبدیل بشه! 

۴٫ گوش ندادن

بعضی افراد هستند که یا واقعا به صحبت های شریک عاطفیشون گوش نمیدهند، یا طوری رفتار میکنند که همسرشون برداشت کنه به صحبت هایش گوش نمیدهند.این طرف و آن طرف را نگاه میکنند، به موبایلشان خیره می شوند و …یکی از معضلات گفتگو و رابطه عاطفی ، عدم گوش دادن به همسر یا شریک عاطفی است.در مورد هنر گوش دادن ، پیشنهاد میکنم به مقاله پایین نگاهی بیاندازید:[irp posts=”312″ name=”هنر خوب گوش دادن!”] 

۵٫ قطع کردن حرف دیگری

گفتگوهای عاطفی عادت بسیار آزار دهنده ای که خیلی ها دچارش می شوند به جای گوش کردن و فرصت دادن به همسرتان مدام بی تابید که رشته کلام را خودتان به دست بگیرید.به قدری این حرکت زشت و زننده  است که در آموزه های دینی مان به صورت مستقیم به آن اشاره شده است.برای حل این مشکل فقط یک کش نیاز است.بله فقط یک کش!

یک کش پول به دور مچتون داشته باشید و هر موقع که میان صحبت کسی پریدید،یک بار کش رو بکشید و رها کنید تا مغزتان متوجه شود که میان حرف دیگران پریدن درد دارد.

کم کم این عادت از سرتان میافتد. 

در این نوشته به ۵ ویروس مخرب در گفتگوهای عاطفی پرداختیم

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم که در این نوشته در مورد چه چیز هایی صحبت کرده ایم، این ۵ نکته را مینویسیم و پیشنهاد میکنیم که آن ها رو در رابطه عاطفی  ترک کنید!۱٫حدس زدن۲٫ مقایسه کردن۳٫توقع خواندن ذهن۴٫ گوش ندادن۵٫ قطع کردن صحبت دیگری!

اگر این ویروس های مخرب در گفتگوهای عاطفی برای شما آشنا هستند …

معمولا در گفتگوهایی که با شریک عاطفی خودمون داریم، از یک یا چند مورد از این موارد استفاده میکنیم.مهمترین کار برای این که از این موارد استفاده نکنیم، اینه که آگاهانه عمل کنیم.برای آگاهی هم میتوانید یک نشانه بگذارید که به شما یادآوری کند.کاری که من پیشنهاد میکنم انجام دهید این است که به شریک عاطفی خودتون ( همسر یا نامزد ) بسپارید!یعنی هر موقع شما رو در این حالت دید، بهتون گوشزد کنه!شاید این تذکر دردناک باشه، اما سریعترین راه برای ترک این ویروس ها و عادت های بد و مخرب گفتگوهای عاطفی میتواند این مورد باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *