همرنگی با مخاطب داشته باشید! | ۳ حیطه همرنگی با مخاطب

زمانی که با در برابر مخاطب قرار میگیریم، در ذهن مخاطب سدی ذهنی در برابر ما ساخته می شود. در این مقاله می خواهیم به این بپردازیم که چگونه با هماهنگی و همرنگی با مخاطب چگونه سد های ذهنی او را از بین ببریم. 

همرنگی با مخاطب یعنی چه؟

قاعده ای وجود دارد که بیان می کند:

به هر مقدار که افراد به ما (یا آن چیزی که دوست داریم شویم) شباهت بیشتری داشته باشند، ما با آن ها راحت تر هستیم.

حال برای این که بر روی مخاطب اثر بگذاریم و وی را متقاعد کنیم، باید کاری کنیم که با ما راحت باشد.به بیانی دیگر،زمانی که برای اولین بار با فردی روبرو می شویم،  طرف مقابل نسبت به ما گارد خاصی دارد و در ذهن خود در مقابل ما سدی ساخته است.

این سد ذهنی بر میگردد به نظریه مغز های سه گانه. 

[irp posts=”579″ name=”نظریه مغز های سه گانه | مغز قدیم، عاطفی و نئوکورتکس”]منظور از همرنگی با مخاطب این است که او را بشناسیم و حین مکالمه و مراوده با وی، از تیکه کلام ها و سبک و سطح او استفاده کنیم. 

۱٫ همرنگی با مخاطب در کلام

از لحاظ رابطه کلامی با وی باید هماهنگی کامل را داشته باشیم.

هم رنگی با مخاطب در الفاظ

اگر تکه کلام هایی همچون :

 • خدمت شما عرض کنم که …
 • جانم برایتان بگوید که…
 • خدمتتان عارضم…
 • ضرب المثل های خاص که در کلام استفاده می کند.
 • و …

در کلام مخاطب وجود داشت، برای ما اتفاق خوبیست!چرا که به راحتی با استفاده از همین تکه کلام ها می توانیم کاری کنیم که سد ذهنی مخاطبمان از بین برود و او با ما احساس راحتی کند.

همرنگی با مخاطب در سرعت کلام

به سرعت کلام او دقت کنیم. تمام سعیمان این باشد که تا جایی که ممکن است، سرعتمان را با او هماهنگ کنیم.اگر کند صحبت می کند، سرعت کلاممان را بیاوریم کمی پایین تر از حد معمول خودمان.اگر تند تر صحبت می کنند، خب تا حدی تند تر صحبت کنیم البته نه تا این حد که نتوانیم!!نکته قابل توجه این است که:

نباید در کلاممان سرعت را به نحوی بالا یا پایین بیاوریم که مخاطب فکر کند که ما میخواهیم او را مسخره کنیم!

 

۲٫ همرنگی با مخاطب در انرژی

تصور کنید:وارد یک اتاق میشوید، با تمام انرژی و با صدایی رسا خطاب به شخصی که در اتاق نشسته سلام می کنید و صبح به خیر می گویید.در جواب با یک صدای بی انرژی و آرام می شنوید:سلام!قطعا حس خوبی نخواهید داشت!

یکی از مهمترین مولفه ها در هماهنگی و همرنگی با مخاطب، هماهنگی با انرژی اوست!

اگر با انرژی با شما صحبت می کند، بهترین حالت این است که با همان انرژی به او جواب بدید.و اگر هم انرژی کامل را در صحبت ندارند، اگر شما از انرژی خود کمی بکاهید خیلی خوب خواهد شد! 

۳٫ همرنگی با مخاطب در سطح

اگر مخاطبی که شما در نظر دارید با او صحبت کنید، ایستاده است و شما نشسته اید، صحبتتان ایده آل نیست!و البته معکوس این حالت یعنی این که شما ایستاده باشید و او نشسته هم نرمال نیست!علاوه بر هماهنگی در کلام، هماهنگی در انرژی، هماهنگی در سطح قرار گرفتن شما هم بسیار مهم است!لذا اگر شغل شما این است که پشت میز می نشینید، حتما چند صندلی برای مخاطبین خود در نظر بگیرید و از او بخواهید که بنشیند.اگر درخواست شما را قبول نکرد، شما بایستید و به صحبت کردن ادامه دهید.توجه داشته باشید که این مقاله، صرفا برای متقاعد سازی  دیگران نیست!در این مقاله تعدادی از استاندارد های ارتباط موثر بیان شد که رعایتشان در تمام لحظات زندگی و تمام ارتباطات باعث می شود که شما شخصیتی دوست داشتنی باشید.

One thought on “همرنگی با مخاطب داشته باشید! | ۳ حیطه همرنگی با مخاطب

 1. Zahra میگوید:

  چ جالب.
  مقاله ی خوبی بود.
  ای کاش میشد همه مقاله ی شمارو میخوندن وعمل میکردند. مثلأ اینکه اگر مخاطب ایستاده اون رودعوت به نشستن کنیم یاخودمون بایستیم یا اینکه انرژیمون هماهنگ باانرژی مخاطب باشه.
  خیلی ممنون از سایت خوبتون
  براتون آرزوی موفقیت میکنم استاد عزیزآقای منازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *