عادت ها و روش تبدیل عادات مخرب به عادت های سازنده

ظبق تحقیقات بسیار که توسط روانشناسان در راستای شناخت انسان و زندگی انسان انجام شده است، معلوم شده است که ما به طور متوسط ۹۷ درصد کارهایمان را بصورت ناخودآگاه و به قول خودمان طبق عادت ها یمان انجام می دهیم پس عادت های بد و مخرب میتواند اثرات منفی در زندگی هر شخصی داشته باشد. در این مقاله به این مطلب پرداخته ایم.


  رالف والدو امرسون:

Watch your thoughts, they become wordswatch your words, they become actionswatch your actions, they become habitswatch your habits, they become character

watch your character, for it becomes your destiny

مواظب افـکــارت بــــــاش که گفتــارت می شود،

مواظب گفتــارت بــــــاش که رفتـــارت می شود،

مواظب رفتـــارت بــــــاش که عــــادتت می شود،

مواظب عــــادتت بـــــاش که شخصیتت می شود،

مواظب شخصیــتت بـــاش که سرنوشتت می شود.

 عادت ها ی خوب و بدمعلمی فرزانه همراه شاگرد جوانش در جنگل در حال قدم زدنناگهان کنار یک گیاهی کوچک توقف کرد و به شاگردش گفت:

«این گیاه را از خاک بیرون بکش!»

جوان، نهال را به آسانی با انگشتانش بیرون کشید.معلم به نهالی دیگر اشاره کرد که به اندازه ی زانوی جوان بالا آمده بود و گفت:

«حالا آن یکی را بیرون بکش.»

او با کمی تلاش، نهال را به همراه ریشه اش بیرون کشید.معلم در حالی که به درختی بالغ اشاره می کرد، گفت:

«حالا آن یکی را بیرون بکش»شاگرد با تلاش زیاد و به کمک وزن و تمام توانش با استفاده از شاخه ها، سنگ ها و اهرم کردن آن ها در نهایت، موفق شد ریشه ی درخت را کمی تکان دهد!

مرد فرزانه گفت:

«می خواهم آن یکی را بیرون بکشی.»

مرد جوان نگاه استادش را دنبال کرد که بکه درخت کاج تنومندی می رسید. او به سختی می توانست نوک درخت را ببیند.او برای بیرون کشیدن درخت قبلی که به مراتب کوچکتر بود تلاش زیادی به خرج داداه بود، بنابر این گفت:

« متاسفم! نمیتوانم.»

معلم گفت:

«پسرم، تو قدرتی را که عادت ها در زندگی ما دارند، به نمایش گذاشتی. آنها هر چقدر قدیمی تر باشند، بزرگتر می شوند! ریشه هایشان عمیق تر می شود و سخت تر می توان آن ها را از ریشه در آورد. بعضی از آن ها به قدری بزرگ می شوند و ریشه می دوانند که شک می کنی تلاشت برای ریشه کن کردن آن ها ثمری داشته باشد.»

   ما با غرایزمان و البته بدون داشتن هیچگونه عادتی متولد می شویم. عادت هایمان را در طول زمان پرورش می دهیم. در دوران کودکی مجموعه ای از واکنش هایی که ما را به سمت نشان دادن عکس العمل ناخودآگاه سوق می دهند، فراگرفته و در بیشتر مواقع از آنها استفاده میکنیم.

محاسن زندگی خودکار

البته «زندگی خودکار» محاسن بسیاری را داراست!اگر قرار بود به کار های متداول روزانه فکر کنید ( مثلا آماده کردن صبحانه، بستن بند های کتونی، راه رفتن، انتخاب مسیر های روزانه، رانندگی و …) زندگی تان دچار مشکلات بسیاری می شد!احتمالا در روز بصورت ناخودآگاه دوبار مسواک میزنید. وقتی که سوار ماشین می شوید، ناخواسته کمربند ایمنی را می بندید. به فکر کردن نیازی نیست!عادت ها مارا قادر میسازند از کمترین میزان انرژی هوشیارانه خود برای کارهای روزمره استفاده کنیم. عادات ما میتوانند بسیار مفید عمل کنند، مادامی که از نوع خوبشان باشد!اگر وزن ما مناسب است بخاطر عادت های خوب غذایی و ورزشی ماست.همچنین اگر از وزن و ساختار بدن خود راضی نیستیم بخاطر عادات بد غذایی و ورزشیمونه!در مقالات بعد بصورت دقیق به مراحل و اقدامات برای افزایش عادات خوب و خداحافظی با عادت های بد و مخرب می پردازیم.ممنون از همراهیتون

One thought on “عادت ها و روش تبدیل عادات مخرب به عادت های سازنده

 1. z میگوید:

  سلام علیکم.
  ¤مقالتون عالی بود استاد.¤
  مطالبی ک میذارید خیلی خوب وجالبه*
  ●اگر عادت ها مون مثبت وخوب باشند،واقعاً زندگیمون زیبامیشه ●

  ☆اگر مراحل ترک عادت و انجام کارهای خوب بصورت عادت،رو زودتر بذارید توسایت ممنونتون میشم.☆

  باتشکر از سایت خوبتون
  یاعلی♡

 2. اشتراک ها: گفتگوهای عاطفی خودتون رو خراب نکنید! | 5 ویروس مخرب در گفتگوهای عاطفی + فیلم

 3. اشتراک ها: عادت‌ چیست و چگونه تشکیل میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *