مثبت نگری ارتباطی و حسن ظن ! صفتی که هر کسی را جذب میکند!

” مثبت نگری ” واژه ای است که در مجامع مختلف، تعاریف مختلفی به خودش دیده است.از روانشناسی مثبت نگر گرفته تا قانون جذب در مورد این کلمه برای خود صحبت دارند.ما هم در این نوشته قصد داریم تعریف متفاوتی را از مثبت نگری بیان کنیم.منظور ما از مثبت نگری، همان تعبیری است که در احادیث از آن تحت عنوان حسن ظن استفاده شده است.

امیر المومنین علیه السلام می فرماید:

مَنْ حَسُنَ ظَنُّهُ بِالنّاسِ حازَ مِنْهُمُ المَحَبَّهَ

کسى که نسبت به مردم خوش گمان باشد محبت آنها را به سوى خود جلب خواهد کرد

حسن ظن یعنی، نسبت به کردار و رفتار دیگران، بهترین برداشت را داشته باشیم. حسن ظن یعنی نیت پشت هر کاری که از دیگران میبینیم را مثبت برداشت کنیم. یعنی مثبت نگری در خون ما باشد!شخصیتی که قرار است با افراد مختلف ارتباط برقرار کند، علاوه بر داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس باید مجهز باشد به مثبت نگری!

شما دوست دارید با چه فردی ارتباط موثر برقرار کنید؟

کاری نداره! تصور کنید:دور نفر در مقابل شما ایستاده اند. فرد سمت راست که لباسی آبی پوشیده، هر کاری شما انجام میدهید را مثبت برداشت میکند و از بودن با شما لذت میبرد. و فرد سمت چپ ، شخصی است که لباس قرمز پوشیده! هر کاری که شما انجام میدهید، توسط این فرد منفی برداشت میشود! تمام رفتارهای شما باعث سوءتفاهم میشود و این فرد نسبت به شما بد بین و منفی نگر است.شما دوست دارید با کدام فرد ارتباط برقرار کنید؟ شخص آبی پوش یا فرد قرمز پوش؟فردی که مجهز به مثبت نگری  و مثبت اندیشی است یا فردی که منفی نگر است؟ فردی که نسبت به شما حسن ظن دارد یا فردی که نسبت به شما سوء ظن دارد؟طبیعتا شما شخص آبی پوش را انتخاب خواهید کرد!چرا؟ به این دلیل که از بودن کنار این فرد لذت می برید. دیگر نگران سوءبرداشت و سوء تفاهم و دردسر های بعد از آن نخواهید بود!واضح است اگر مجهز باشید به مثبت نگری یا همان حسن ظن ، هر کسی علاقه دارد با شما ارتباط موثر برقرار کند. در این نوشته میپردازیم به این صفت که از مهمترین صفات انسان تاثیر گزار است.البته یکی از سه شعاری که از زرتشتیان باقی مانده است، همان پندار نیک است. یعنی همان مثبت نگری!

مثبت نگری و حسن ظن چه نتایجی دارد؟

حسن ظننمیدانم چرا؟شاید نتایجی که در زندگی گرفته ام باعث شده احساس کنم که نتایج حسن ظن و مثبت نگری از بسیاری از نکات مثبت اخلاقی موثر تر است!

۱٫ آسان گیری

کسی که نسبت به رفتار دیگران منفی نگر باشد، قطعا زمانی که کاری به دیگران می سپارد،شبه قدری به فرد مقابل سخت میگیرد که طرف مقابل را از همکاری با خودش پشیمان میکند.از خوبی های مثبت نگری نسبت به رفتار دیگران، این است که نسبت به آن ها سخت نمیگیرد.

۲٫ آرامش

جا داره این جا داستان پسر و دختری که با هم بازی میکردند رو تعریف کنم.یک دختر و پسر ۳ – ۴ ساله داشتند با هم بازی می کردند. دختر ۳ تا شیرینی و پسر ۵ تا تیله رنگی (توپ های شیشه ای کوچک) داشت.دخترک داستان ما به پسر گفت که میخوای همه شیرینی هام رو به تو بدم و تو تمام تیله های رنگیت رو به من بدی؟پسر خوشحال شد! چون شیرینی دوست داشت. سه تا شیرینی دختر کوچولو رو گرفت، اما ۴ تا تیله رنگی به دختر داد و یکیش رو پنهان کرد و به دختر نداد.دختر از همه جا بی خبر خوشحال شد که تیله بدست اورده. از مهد کودک رفتن خونه.شب دختر با تیله ها بازی کرد تا خسته شد و خوابید.اما پسر همه ش ناراحت بود!نکنه دختر ۴ تا شیرینی داشته و یکیش رو از من پنهان کرده؟نکنه بفهمه من یک تیله ازش پنهان کردم؟نکنه فردا من رو دعوا کنه؟دختر با مثبت نگری و صداقتی که داشت، آرامش داشتو پسر بخاطر سوء ظن و منفی نگری، شب بدون آرامش رو تجربه کرد!

۳٫ سلامتی دین !

افکار منفی مانند زمینی حاصلخیز است که فقط میوه های گندیده به ما تحویل میدهد. علاوه بر نتایج بد مادی که افکار منفی برای ما دارند، باعث به آتش کشیدن زندگی معنوی ما نیز میشوند.

  • کسانی که دائما با افکار منفی سر و کله می زنند بیشتر پشت سر دیگران حرف میزنند یا افراد که مثبت نگری دارند؟
  • کسانی که دائما با افکار منفی سر و کله می زنند بیشتر دروغ می گویند یا افراد که مثبت نگری دارند؟
  • کسانی که دائما با افکار منفی سر و کله می زنند بیشتر غُر میزنند یا افراد که مثبت نگری دارند؟
  • کسانی که دائما با افکار منفی سر و کله می زنند بیشتر به زمین و زمان بد و بیراه می گویند یا افراد که مثبت نگری دارند؟
  • کسانی که دائما با افکار منفی سر و کله می زنند بیشتر فحاشی و بد دهنی میکنند یا افراد که مثبت نگری دارند؟

تا فردا صبح میتونم برای شما دلیل بیاورم که مثبت نگری و حسن ظن باعث سلامت دین هر فردی میشود.با دلیل های عقلی بسیاری میتوان اثبات کرد که اسلام برترین دین است،ولی منظور من از سلامت دین، صرفا دین  اسلام نیست!صفاتی که عقل از آن ها بدش می آید، در تمام ادیان مذموم در نظر گرفته شده است.حسن جویی یکی از بهترین راه کار ها برای شروع گفت و گو است

چگونه مثبت نگری و حسن ظن داشته باشیم؟

نیمه خالی نیمه پر لیوانمنابع مختلفی را دیدم، اما تکنیک خاصی در کتاب ها و حتی در فضای وب پیدا نکردم. این که حسن ظن این قدر خوب است و خیلی عالی است و چرا خوب است و همچین مباحثی زیاد است.اما در مورد این که دقیقا چگونه این صفت را داشته باشیم، جایی مطلبی پیدا نکردم.لذا تجربه ای که بیش از ۳ سال است هم خودم در حال استفاده از آن هستمو هم به افرادی که در جلسه مشاوره متوجه شدم مساله سوء ظن دارند، پیشنهاد کردم، را میخواهم با شما به اشتراک بگذارم.

روی نکات مثبت طرف مقابل زوم کنید!

ببینید بعضی افراد هستند که میگویند: هیچ چیزی منفی نیست و همه چیز خوبه! اما من قبول ندارم! یک لیوان نیمه پر را تصور کنید: یک نفر میگه این پره! یک نفر میگه این خالیه! هر دو طرف اشتباه میکنند! چون این لیوان نیمه ای پر و نیمه ای خالی دارد.پیشنهاد من این است که این لیوان را نیمه ببینیم! یعنی برداشتمان از این لیوان این گونه باشد که: چقدر عالی! یک لیوان داریم که میتوانیم از نیمه ای از آن که پر است استفاده کنیم! به همین زیبایی!تمرکز کنیم روی نکات مثبت طرف مقابلمان!برنامه داشته باشیم، هر روز یک نکته مثبت در مورد افرادی که با آن ها سر کار داریم، بنویسیم. اوایل کار سخت خواهد بود، اما زمانی که ذهن ما این شکل را به خودش بگیرد بسیار راحت خواهیم توانست یک انسان با ویژگی مثبت نگری و حسن ظن باشیم.در مقاله حسن جویی بیشتر در مورد این تکنیک توضیح داده ام. حسن جویی و مثبت نگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *