عزت نفس راهی برای داشتن ارتباط بهتر

منظور از عزت نفس چیه؟

عزت نفس در محافل مختلف به تعریف های مختلفی ارائه شده است که من نمیخواهم به این تعاریف بپردازم. منظور ما در اینجا،  یعنی:من محترم هستم و دوست داشتنی!به همین معنا!در ظاهر شاید تعریف سطحی و غیر حرفه ای باشد! اما کافیه که یک نگاه بلند داشته باشیم!اگر من محترم باشم و دوست داشتنی، به این معناست که باید شرایط را برای محترم و دوست داشتنی بودن خودم مهیا کنم! که این اتفاق امکان پذیر نیست مگر با محترم و دوست داشتنی دانستن دیگر انسان ها. زمانی که من به انسان دیگری احترام میگذارم، در اصل به جنس انسان احترام گذاشتم! به فردی از جنس خودم. پس دومین مصداق از عزت نفس، محترم و دوست داشتنی دانستن دیگران شد.مرحله بعد تعریفمون میرسیم به محترم شماردن تمام حیوانات. در منطق و فلسفه انسان تعریف می شود به حیوان ناطق! خب احترام گذاشتن به خود معنا نمیشود مگر این که علاوه بر خود و همجنسان، تمام حیوانات را هم محترم بشماریم! یکی از نشانه های مهم انسان با عزت نفس کم، بی احترامی به حیوانات و به قول معروف حیوان آزاریه! سومین مصداق هم مشخص شد!وجه اشتراک جالبی که با گیاهان داریم، این موجودات رو هم وارد تعریف عزت نفس میکند. هم من تنفس دارم و هم درخت سر کوچمون! هم من رشد میکنم و هم اون گل آپارتمانی که هر روز صبح بعد از ورود به دفتر، آبیاریش میکنم. احترام گذاشتن و دوست داشتن گیاهان هم بعنوان جاندارانی که حیات ما وابسته به حضور آنهاست داخل  تعریف مان قرار میگیرد.و در مرحله آخر تمام موجودات (چه جاندار و چه بی جان) قابل احترام هستند و قابل ستایش هستند. نسبت ما با اشیاء در دو حالت میتواند باشد. یا برای ما هستند ( مثل گوشی موبایل من، کمربند من، خودکار من و …) یا برای من نیستند. که در حالت اول معلومه چرا باید به داشته هامون احترام بگذاریم. و اما در حالت دوم این که چرا باید به اشیاء دیگر (مثل  خاک و سنگ و بطری نوشابه و …) باید احترام بگذاریم باید بگویم به دو دلیل:

 1. به این خاطر که هم من و هم اون شیء مخلوق خدا هستیم
 2. به این علت که یا بطور مستقیم و یا بطور غیر مستقیم در زندگی من اثر خواهد داشت.

 

پس انسان با عزت نفس بالا به فردی گفته می شود که :

 1. به خودش احترام می گذارد و خودش را دوست دارد.
 2. به دیگران احترام می گذارد و دیگران را دوست دارد.
 3. به حیوانات احترام می گذارد و حیوانات را دوست دارد.
 4. به گیاهان احترام می گذارد و گیاهان را دوست دارد.
 5. به تمام اشیاء احترام می گذارد و تمام اشیاء را دوست دارد.

 

آیا عزت نفس کاذب هم داریم؟

منظور از عزت نفس کاذب، عزت نفسی است که بیش از اندازه باشد و به ما ضرر بزند!عزت نفس مانند سلامتی می ماند. اگر بخواهم در مورد عزت نفس کاذب صحبت کنم، از شما میپرسم آیا سلامتی کاذب داریم؟ یعنی امکان دارد بخاطر زیاد سلامت بودن ضربه ای ببینیم؟پس برعکس اعتماد به نفس هر چه عزت نفس بالاتری داشته باشیم، حال بهتری خواهیم داشت و چیزی به نام عزت نفس کاذب نداریم!  هر چه بالاتر و بیشتر باشد، بهتر است و به شخصیتی قدرتمند تر تبدیل میشویم! شخصیتی که میتواند در روابط خود با دیگران بدرخشد. 

چرا انسان ها با فردی که عزت نفس بالایی دارد، ارتباط خوبی برقرار میکند؟

فردی را تصور کنید که علاوه بر زمان خودش، زمان شما هم برایش اهمیت دارد! علاوه بر منافع خودش، منافع شما هم برایش مهم است. شما را بخاطر داشته هایتان نمیخواهد و فقط بخاطر این که شما انسان هستید، شما را دوست دارد! آیا علاقه ندارید با این فرد ارتباط برقرار کنید؟دلیل اول این است: کسی که عزت نفس دارد دوست داشتنی است چرا که منافع مادی و معنوی من در کنار وی تامین میشود!دلیل دوم برای این مساله نیز میتوانم اینگونه ذکر کنم. در شهر کورها، فرد تک چشم، پادشاه است!بطور پیش فرض انسان باید عزت نفس داشته باشد! بنابر تحقیقات مختلف، اگر کودکی بنابر تربیت صحیح پرورش پیدا کرده باشد، سیستم عزت نفس او دست نخورده و سالم است! خب بنابر تربیت اشتباه خانواده و هزار و یک دلیل دیگر از جمله فرهنگ غالب جامعه و سیستم آموزشی اشتباه و دلایل دیگر، کودکی که الآن به سن قانونی رسیده است و وارد اجتماع شده است، عزت نفسش پایین است. خب در این جامعه که بیشتر افراد با عزت نفس پایین زندگی میکنند، اگر فردی روی خود کار کند و عزت نفس بالایی داشته باشد، همین عزت نفس برایش تبدیل به مزیتی میشود که دیگران بخاطر این مزیت دنبال دوستی و برقراری ارتباط با او می شوند. 

پس دو دلیل بیان کردیم:

 1. هر کسی آرزو دارد با فردی با عزت نفس بالا ارتباط برقرار کند چون همچین فردی، هم با احترام برخورد میکند و هم منافع دو طرف را در نظر میگیرد.
 2. در شهر کور ها، فرد تک چشم پادشاه است. شما مجهز خواهید شد به مزیتی به نام عزت نفس! بخاطر همین مزیت افراد بسیاری شما را جذاب خواهند دید!

 

چگونه عزت نفس بالایی داشته باشیم؟

برای این که بازو های قدتمندی داشته باشیم، باید تمرین کنیم و تمرین کنیم و تمرین کنیم!خوشبختانه عزت نفس هم مثل اکثر مهارت های نرم، اکتسابی است و این گونه نیست که بگوییم کسی که شانس دارد با عزت نفس بدنیا می آید و تا پایان عمر عزت نفس دارد و کسی که عزت نفس ندارد، بیچاره است و تا پایان عمر نمیتواند عزت نفس داشته باشد!عزت نفس مانند عضله بازو میماند و میتوان با تمرین آن را قوی و قوی تر کرد. نکته ای که تاکید بسیاری بر آن داریم، بحث باور است!این که باور کنیم:انسان با عزت نفس بالا به فردی گفته می شود که :

 1. به خودش احترام می گذارد و خودش را دوست دارد.
 2. به دیگران احترام می گذارد و دیگران را دوست دارد.
 3. به حیوانات احترام می گذارد و حیوانات را دوست دارد.
 4. به گیاهان احترام می گذارد و گیاهان را دوست دارد.
 5. به تمام اشیاء احترام می گذارد و تمام اشیاء را دوست دارد.

عزت نفس یک بحث درونی و ذهنی است اما خودش را در رفتار ما نشان میدهد. اگر عزت نفس پایینی داشته باشیم، رفتار نشان دهنده عزت نفس پایین را از خود نشان میدهیم و این قضیه اینجا تمام نمیشود. هرگاه رفتاری از خود نشان می دهیم که نشان دهنده عزت نفس پایین باشد، حقیقتا عزت نفسمان پایین و پایین تر میرود.این چرخه میتواند خبر خوبی باشد برای ما!چرا که اگر دست ببریم درون این چرخه و آگاهانه شروع به انجام نمایشی رفتار افراد با عزت نفس بالا، ناخودآگاه عزت نفسمان ارتقا پیدا میکنه! 

تکنیک اول برای بالا بردن عزت نفس

انسانی که خود را ارزشمند بداند و حس رضایت در زندگی دارد، این را قبول دارد که امکان دارد مرتکب خطا شود. همه میدانیم که اشتباهاتی در زندگی داشته ایم و داریم و خواهیم داشت!انسان با عزت نفس بالا اشتباهات خود را می بیند و می پذیرد! حقیقت مطلب این است که اگر نتوانیم اشتباهات خود را ببینیم، نمیتوانیم بپذیریم و مسیر را تغییر دهیم و یا جبران کنیم.کاری که در مرحله اول باید انجام دهیم این است که از اشتباهاتمان آگاه شویم. برای این کار پیشنهاد میکنم کاغذ و قلم بردارید و به ذهنتان فشار بیاورید و ۵ تا از اشتباهاتی که الآن مشغول انجام آن هستید را یادداشت کنید.اگر موردی به ذهنتان نمی آید میتواند دو معنا داشته باشد! یک این که شما فرستاده مخصوص خدا روی زمین هستید و هیچ اشتباهی مرتکب نمی شوید و دومین مورد این که بخاطر عزت نفس کم نمیتوانید اشتباهی که انجام میدهید را ببینید.با فرض این که مرحله اول را انجام داده اید، مرحله دوم این تکنیک رو براتون میگم.گوشی موبایلتون رو بردارید و از ۵ نفر از اطرافیان بخواهید که ۵ تا از اشتباهاتی که فکر می کنند شما درگیر آن ها هستید را به شما هدیه دهند.امکان دارد بگویید دیگران نمیدانند من چرا فلان کار را انجام میدهم و یک کار معنا دار من را بگویند اشتباه! حرفتان صحیح! من هم نگفتم که حرفشان را در زندگی اعمال کنید!شما با این کار میتوانید با ۳۰ مورد از اشتباهاتی که یا خودتون یا دیگران تشخیص داده اند آشنا شوید و روی آن ها کار کنید! یا واقعا اشتباه شما هستن که آن ها را اصلاح یا جبران میکنید، یا این که اشتباه شما نیستند و شما با ذهنیت دیگران در موردتان آشنا خواهید شد!حتما این کار را انجام دهید. 

تکنیک دوم برای بالا بردن عزت نفس

در این تکنیک (که بسیار پایه ای تر از تکنیک قبل است) میخواهیم بگوییم که باید باور کنیم که ما دوست داشتنی هستیم. باید به قدری تکرار کنیم که من دوست داشتنی هستم تا ذهن ناخودآگاه ما این نکته را باور کند.دقیقا باید چکار کنیم؟باید جلوی چشممان، توی گوشمان و روی لبمان ” من دوست داشتنی هستم” باشد.پس باید:استیکر هایی طراحی کنیم با جمله ” من دوست داشتنی هستم” و دائما جلوی چشممان بگذاریمصفحه پیش زمینه موبایل و لپتاپمان جمله ” من دوست داشتنی هستم” باشدروزی سه بار بلند به خودمان بگوییم “من دوست داشتنی هستم“و تا میتوانیم در زمان های مختلف روی زبانمان “من دوست داشتنی هستم” باشد.تکرار و تکرار این جمله کم کم باعث می شود تا این نکته را باور کنیم. همین اتفاق میتواند جنبه ذهنی عزت نفس ما را تأمین کند. یک تکنیک بسیار مهم دیگر وجود دارد که در فصل ۴ ( حسن جویی ) در موردش بسیار دقیق صحبت خواهیم کرد.

قاتلین عزت نفس چه چیز هایی هستند؟

 با توجه به چرخه عزت نفس، میخواهیم به چند رفتار اشاره کنیم که رفتارِ افرادِ با عزت نفس پایین است.انجام این رفتار باعث میشود عزت نفس شما پایین و پایین تر بیاید… 

۱٫ بخاطر کار نکرده، معذرت خواهی میکنید؟

افراد زیادی هستند که ببخشید نقل دهانشان است!کافیه دقت کنید. مثلا درخواستی دارند از دیگران. یا این که قصد دارند تماس بگیرند با واحد پشتیبانی اینترنت مصرفی منزلشون، تا طرف مقابل جواب میده، فردی که کنار ماست میگه: ببخشید اگر امکان داره به فلان مساله رسیدگی کنید!این ببخشید زیاد، نشان دهنده عزت نفس پایین است و انجام بیشتر آن باعث پایین آمدن عزت نفس میشود.دوست دارم شما را مهمان کنم به روایت زیبایی که از امیرالمومنین نقل شده است:مَنِ اعتَذَرَ مِن غَیرِ ذَنبٍ فقَد أوجَبَ عَلى نَفسِهِ الذَّنبَ .هر کس بدون ارتکاب گناهى عذرخواهى کند، خود را گنهکار قلمداد کرده است.( غرر الحکم : ۸۸۹۴ )

چه کار کنیم؟

دو کار باید انجام دهیم:

 1. انرژی بگذاریم و بنویسیم چه زمان هایی بیشتر ببخشید میگوییم.
 2. یک کش دور دستمان بگذاریم و هر موقع ناخودآگاه گفتیم ببخشید، کش را بکشیم و رها کنیم! تکرار این رها کردن کش، باعث میشود که ناخودآگاه ما این برداشت را داشته باشد:

گفتن ببخشید = درد کشیدن

۲٫ مقصر هستید و معذرت خواهی نمیکنید؟

ضرب المثل از اونور بوم افتادن رو شنیدید؟نکته قبل این بود که فرد با عزت نفس بالا، ببخشید نقل دهانش نیست! در اینجا هم میخواهیم بگوییم که فرد با عزت نفس بالا در برابر گفتن این کلمه، مقاومت زیادی نشان نمیدهد!قصدم این نیست که راحت باشید! هر کاری میخواهید انجام دهید و راحت بگویید ببخشید!ببینید اجازه دهید واضح بگویم:بعنوان یک انسان با عزت نفس بالا باید تمام تلاشمان را انجام دهیم که حق کسی را ضایع نکنیم! چرا که تمام افراد مثل ما محترم و دوست داشتنی هستند. اما اگر گاهی این اتفاق افتاد، باید بسیار واضح و صریح اشتباه خود را قبول کنیم و از بر زبان آوردن معذرت خواهی و جبران نباید هیچ ابایی نداشته باشیم.

۳٫ دنبال مقصر میگردید؟

یکی دیگر از قاتلین  این است که بعد از اتفاق (هر اتفاقی) به جای این که دنبال راه حل باشید، به دنبال مقصر بگردید.اگر فلانی نبود وضعم بهتر بود!اگر فلان موقع اون کار رو انجام میدادم به مشکل نمیخوردم!اگر میرفتم فلان جا فلان مساله اتفاق نمی افتاد!این ها یک سری بهانه کاملا پوچ است! گذشته ما کاملا ما را تنها گذاشته و نمیتوانیم به آن دسترسی داشته باشیم. الآن چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟ آینده ما ساختۀ تصمیم ما در همین الآن است! باید دنبال پیدا کردن بهترین تصمیم در همین لحظه باشیم! گذشته دیگر قابل تغییر نیست و فقط یک مشت تجربه برای ما جاگذاشته است. پس دنبال مقصر گشتن و اگر و ای کاش و این صحبت ها نه تنها بدرد زندگی ما نمیخورد بلکه عزت نفس ما را نیز از بین می برد…

One thought on “عزت نفس راهی برای داشتن ارتباط بهتر

 1. اشتراک ها: شروع گفتگو فقط با این 20 جمله ! | به راحتی خوش صحبت شوید! | مهدی منازاده

 2. اشتراک ها: لباس روحانیت کجا و مهدی منا زاده کجا!!! | چرا من با لباس روحانیت فعالیت می‌کنم؟

 3. اشتراک ها: مقایسه خود با دیگران خطایی که باعث فروپاشی درونی شما می‌شود - مهدی منازاده

 4. اشتراک ها: چرا نباید احساسی باشیم؟ - مهدی منازاده

 5. اشتراک ها: خوشبختی خریدنی است یا ساختنی؟ بزرگترین تحقیق جهان در مورد خوشبختی

 6. اشتراک ها: حسن جویی | یک تکنیک کوچک با نتیجه هایی بزرگ - مهدی منازاده

 7. اشتراک ها: خوشبختی وابسته به ... نیست! - مهدی منازاده

 8. اشتراک ها: 3 گام قبل از تعیین رسالت - مهدی منازاده

 9. اشتراک ها: نمودار خوشبختی - مهدی منازاده

 10. اشتراک ها: شش ستون عزت نفس - مهدی منازاده

 11. اشتراک ها: چی بپوشم؟ - مهدی منازاده

 12. اشتراک ها: فرد ثابت، سناریو متفاوت - مهدی منازاده

 13. اشتراک ها: کنترل خشم صفر تا صد ! از واقعیت ها تا خرافات | همراه با فیلم | مهدی منازاده

 14. اشتراک ها: اراده ذاتی است یا آموختنی ؟ پاسخ جالب والتر میشل به این سوال - مهدی منازاده

 15. اشتراک ها: روح عزت نفس - مهدی منازاده

 16. اشتراک ها: ارتباط موثر|چیستی و چونی - مهدی منازاده

 17. اشتراک ها: تأثیر حرف مردم - مهدی منازاده

 18. اشتراک ها: کنترل احساسات منفی - مهدی منازاده

 19. اشتراک ها: راهکار های افزایش عزت نفس - مهدی منازاده

 20. اشتراک ها: چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم ؟ - مهدی منازاده

 21. اشتراک ها: عزت نفس چیست ؟ - مهدی منازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *